Харчування
Здорове харчування та його вплив
Здорове харчування є одним з визначальних факторів розумового розвитку, фізичної активності та хорошої успішності дітей шкільного віку. Повноцінний і збалансований раціон сприяє кращому формуванню таких навичок, як здатність самостійно вирішувати поставлені задачі, зібраність, координація дій, зосередженість і відповідальність у навчанні.
Баланс води
Важливим є підтримання водного балансу протягом дня – школяр повинен випивати в середньому 1,5 л. чистої питної води.Дефіцит води в організмі викликає неуважність, втому і навіть головний біль.
Після активної гри на перерві дитина обов'язково захоче пити, а якщо у неї не виявиться пляшечки з водою, вона неодмінно нап'ється води з-під крану.
Щоб школяр витримував шкільні навантаження і менше втомлювався від розумової діяльності, необхідно включити в його раціон молочні продукти, яйця, рибу, різні види каш.
Покращуємо пам'ять
Покращити пам'ять допоможуть такі продукти як картопля (особливо в запеченому вигляді), кефір і натуральний йогурт (джерело кальцію, калію, фосфору, йоду), шпинат, зелений горошок (багаті фолієвою кислотою), риба і морепродукти (вітамін В12), білий сир (джерело білку і кальцію).
Боремося з неуважністю
Справитися з неуважністю і розсіяністю школяра можна, ввівши в його раціон горіхи і банани. Також на столі дитини повинні бути продукти, які допоможуть сконцентруватися на навчанні: яйця, рис, хліб з борошна грубого помолу.
Піднімаємо настрій
Підняти настрій допоможуть продукти, до складу яких входить вітамін В6. У м'ясі, сирі, молоці, квасолі, помідорах міститься цей важливий вітамін. Зрозуміло, не слід забувати і про традиційні продукти гарного настрою такі, як шоколад (чим більший відсоток вміст какао, тим краще), банани, інжир, фініки. Ці продукти містять серотонін - «гормон щастя».
Зміцнюємо нервову систему
Нервова система зміцнюється при введенні в раціон м'яса, багатих йодом морепродуктів і твердих сортів сиру.
Покращуємо зір
Одним з факторів погіршення зору школярів є велике навантаження на очі під час навчального процесу. Для підтримання здоров’я очей важливо включати в раціон такі продукти, як морква, солодкий перець (червоний), яблука, помідори, абрикоси.
Здорове харчування школярів в руках батьків. Якщо вся родина звикла харчуватися правильно та збалансовано, то і дитина буде привчена до вживання корисної їжі, здатної забезпечити зарядом і енергією на цілий день.
Основні засади раціонального харчування дітей і підлітків
При формуванні раціону харчування дітей і підлітків і приготуванні їжі, мають дотримуватися основних засад раціонального, збалансованого, адекватного харчування, які передбачають:
- задоволення потреб дітей у харчових речовинах і, зокрема в макронутриентах (білки, жири, вуглеводи) і микронутриентах (вітаміни, мікроелементи та інших.) відповідно до вікових фізіологічних потреб (харчування, адекватне віковим фізіологічним потребам);
- збалансованість раціону всіма харчовими речовинами: жирними кислотами, вуглеводами, які належать до різних класів, змісту вітамінів, мінеральних речовин (зокрема мікроелементів);
- максимальне розмаїття раціону, яке досягається шляхом застосування достатнього асортименту продуктів і різних способів кулінарної обробки;
- адекватну технологічну (кулінарну) обробку продуктів, що забезпечує високі смакові якості кулінарної продукції, та збереження харчової цінності всіх продуктів;
- виключення з раціону харчування продуктів і страв, спроможних надавати подразливу дію на слизову органів травлення, і навіть продуктів, які б призвести до погіршення здоров'я дітей і підлітків хронічні захворювання;
- облік індивідуальних особливостей дітей (зокрема непереносимості ними окремих видів продуктів харчування чи страв).
Існують «Норми фізіологічних потреб у харчових речовинах щодо різноманітних груп населення» , де визначено норми енерговитрат й потреби в білках, жирах,вуглеводах, мінеральних речовинах щодо різноманітних вікових груп. Рекомендоване співвідношення в раціоні харчування дітей і підлітків кількості основних харчових речовин - білків, жирів і вуглеводів становить близько 1:1:4 (щодо маси). Питома вага тваринного білку в раціоні дітей і підлітків шкільного віку може бути щонайменше 60% від загальної кількості білка.
Жири рослинного походження мають становити в раціоні щонайменше 30% від загальної кількості жирів. У раціон включається молочний жир - масло(30-40г/добу), сметани (5-10г). Легкозасвоюючі вуглеводи (цукор) мають становити близько 20-30% від загальної кількості вуглеводів. Раціон мусить мати достатньо харчових волокон - щонайменше 15-20г/добу. Оптимальне співвідношення в раціоні харчування дітей і підлітків солей кальцію і фосфору не нижче 1,2:1. Сніданок дітей має забезпечити 25%, обід - 35-40%, полуденок -15%, вечерю - 20-25% від добової потреби дітей у харчових речовинах
Принципи організації раціонального харчування
Раціональне (від латинського rationalis - розумний) харчування - це харчування споживачів, яке організовується з урахуванням фізіологічних потреб людини у поживних речовинах та встановленого режиму харчування. При визначенні фізіологічних потреб здорової людини враховуються, у першу чергу, стать, вік, маса тіла, інтенсивність праці (фізична й розумова активність). Вимоги до раціонального харчування складаються з вимог до раціону харчування й умов приймання їжі. Раціон харчування - це набір рекомендованих страв і кулінарним виробів, скомплектований за видами відповідно до вимог раціонального харчування.